Naravno da postoji istorija nastanka ovih svetski popularnih grickalica ali koliko su one popularne pokazuje da su dobile i svoj praznik...
Neobičnih proslava u svetu ima, pa evo danas je Svetski dan kokica
Ne zna se tačno od kada se slavi ali da taj dan bude 19. januar odlučio je američki Nacionalni odbor kokica kako bi se proslavila važnost i prisutnost ovih grickalica u svakodnevnom životu.
Amerikanci godišnje pojedu oko 160 miliona litara kokica, što je dovoljno da se 18 puta napuni Empire State Building.
One su najomiljenija grickalica na svetu. U Evropu ih je doneo Kolumbo u 15. veku. Kokice su omiljena poslastica već hiljadama godina, a 1948. godine u pećinama u Novom Meksiku pronađena su zrna kukuruza kokičara stara 5000 godina.
U Indiji se veruje da u svakoj od njih živi duh. Smatrali su da duhovi ne reaguju na ljude, ali ako se njihov dom greje, postaju sve ljući i ljući, skaču i na kraju prsnu.

Smatra se da je indijansko pleme Wampanoag ponudilo kokice kolonistima za prvi Dan zahvalnosti u Masačusetsu. Tradicionalno, indijanska plemena na kokice su stavljala suvo začinsko bilje ili čak čili. Indijanci su takođe od kokica pravili pivo i supu, ali ih i koristili za izradu nakita i ukrašavanje perjanica.
Prvi komercijalni aparat za pravljenje kokica izumeo je Čarls Kretors u Čikagu 1885. godine, a kompanija koju je osnovao još uvek proizvodi aparate za kokice i drugu opremu.
U SAD-u ulični prodavci su kokice počeli da prodaju u 19. veku, a kada su kokice počeli da prodaju ispred bioskopa, vlasnici su se žestoko usprotivili jer su strahovali da će kokice odvratiti pažnju ljudi od filmova. Vlasnicima bioskopa bilo je potrebno nekoliko godina da shvate kako kokice mogu biti sjajan izvor dodatnog prihoda, pa se kokice u bioskopima prodaju od 1912. godine. Danas mnogi bioskopi beleže veću dobit od prodaje kokica nego od prodaje ulaznica.
Kokice se prodaju i na stadionima, na ulicama, u parkovima. Mogu se napraviti a sada ih ima i u prodavnicama, osim slanih ima i slatkih i sa raznim ukusima.
Kukuruz kokičar puca jer jezgro sadrži malu količinu vlage, a dok se kukuruz greje, voda se pretvara u paru. Zbog nastalog pritiska dolazi do pucanja, a zrno se izvrće napolje i nastaje kokica. Kokice same po sebi nemaju puno kalorija osim ako se spremaju na puno ulja ili masti. Naučnici tvrde da su kokice zdrave, sadrže veliku količinu vlakana korisnih za ljudski organizam, a odlične su za kožu i rad creva.
:(Još nema komentara