Nana se još od doba Rimskog carstva koristila kao lekovita biljka. Danas se gaji širom sveta i ima ih preko 200 vrsta a svaka vrsta ima specifičan miris u zavisnosti od podneblja gde se gaji.
Nana je jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka koja se od davnina koristi u narodnoj medicini. U prošlosti, čaj od mente koristio se kao sredstvo u borbi protiv glista, protiv kolere, bola u uhu... Danas se koristi za smirenje, bolje varenje i apetit, protiv migrene, nesanice, promuklosti i prehlade.
Nana ili pepermint /lat. Mentha piperita/ gaji se širom sveta. Veoma je lekovita, mirisna, medonosna, začinska i industrijska biljka. U listu ima najviše etarskog ulja, od čega i potiču lekovitost i miris koji osvežava i hladi zbog prisustva mentola. U listu ima i malo tanina, pa je i dejstvo nane višestruke koristi.
Japanci su utvrdili da miris nane stimuliše naše ganglije, pojačava budnost, koncentraciju i fokusiranost. Baš zato u Zemlji izlazećeg sunca zaposleni u velikim banakama udišu esencijalno ulje nane.
U menti se nalazi organsko jedinjenje mentol, koje uspeva da „prevari“ ljudski mozak na zanimljiv način. On se, naime, vezuje za receptore osetljive na hladnoću koji se nalaze u koži. Mentol čini ove receptore još osetljivijim, pa se stvara snažan osećaj hladnoće, čak i ako je mentol u, recimo, čokoladici iste temperature kao ostatak ove poslastice. Mentol se može naći u različitim vrstama nane, ali se danas sve češće proizvodi veštački zbog velike potražnje na tržištu. Reč je o donekle prozirnoj ili beloj supstanci. Zanimljivo, mentol je čvrst na sobnoj temperaturi i topi se tek kada je pređe za nekoliko stepeni. Postoje brojne zanimljivosti o ovom jedinjenju, a posebno je interesantno da se mentol u čvrstom stanju može koristiti kao „mineralni led“, odnosno zamena za pravi led. Takođe, lišće nane i nanino ulje sadrže visoki nivo mentola koji pomaže u odbijanju komaraca i drugih insekata.
Uz to, istraživanja su pokazala da je on veoma efikasan u pružanju kratkoročnog olakšanja bolova u grlu i drugih manjih iritacija disajnih puteva. Pored toga, deluje protivupalno.
Nana se kod nas u narodu još naziva i metva, metvica, merka, crna nana, ljuta nana...
Ona je trajna zeljasta biljka koja voli vlažno zemljište, lako se širi i raste i do 80 cm visine. Cveta u julu i avgustu a cvetovi su svetlo ljubičasti. Raste samoniklo kao korov, ali može da se gaji u saksijama i baštama.
Osim eteričnih ulja, u sastavu nane su vitamini, minerali, kiseline, betakaroten, vlakna, tanini, flavonoidi. List i mirisno eterično ulje nane predstavljaju važnu sirovinu za proizvodnju velikog broja lekova, profilaktičnih, higijenskih, dijetetskih, kozmetičkih, parfimerijskih i mnogih drugih preparata široke potrošnje u celom svetu.
Čaj od sveže nane
Oprane sveže listove nane stavite u čajnik. Za svaku šolju čaja ubacite punu supenu kašiku svežih listića. Prelijte toplom vodom i ostavite da odstoji pet minuta. Procedite čaj i po želji dodajte malo meda.
Nana se takodje dodaje u jela, kolače... Jedan moj recept za prefine kekse sa mentom.
:(Još nema komentara