Moj profil

O himalajskoj soli

Ne žurim baš da isprobam sve novo što se pojavi u ovom ubrzanom načinu života,  niti sam stručnjak da bih nešto podržala i preporučila.  Slučajno sam dobila teglicu ove interesantne pink soli,  a ostatak teksta je sa neta.  

Popularnosti himalajske soli doprineo je Peter Ferreiras, 2001. godine, svojom knjigom "Voda i so - izvori života" u kojoj se navodi kako se u himalajskoj soli nalazi čak 84 elementa iz periodnog sistema. I ovi elementi su u takvoj razmeri koja je najsličnija čoveku.

Postoje oprečna mišljenja stručnjaka o ovoj soli. Jedna nutricionistkinja kaže da je dovoljno zrno himalajske soli uzeti ujutro i da ono sadrži sve minerale potrebne organizmu za taj dan. Drugi kažu da je i ovo jedna pomodarska glupost, jer su sve soli slične po sastavu, a da svaku treba koristiti umereno.  

Ova so se vadi iz drugog po veličini rudnika soli na svetu, koji se nalazi u Pakistanu, oko 350 km udaljena od Himalaja. Nama je ona poznata tek 250 godina, ali da bi se izgradila bilo joj je potrebno oko četiri milijarde godina. Na mestu de se danas nalazi rudnik, ranije je bilo veliko more, koje je vremenom i usled pomeranja kontinenata presušilo. Veruje se da su svi elementi iz mora sačuvani u ovoj soli, baš je to i čini toliko zdravom. Izmereno je da je ona čak 99% čista, te joj dalja fabrička obrada i rafiniranost nisu uopšte ni potrebne.
Ovu so nazivaju i pink, a njena roze boja dokazuje lekovitost jer je nastala zbog prisustva gvožđa u njoj.

Važno je da je himalajska so bazna. Ph vrednost tela čini razliku između toga hoće li ono biti bolesno ili ne.Ljudski organizam je po prirodni bazan i takvim ga treba održavati da bi on mogao pravilno funkcionisati i ostati zdrav. No, lošom ishranom, životnim stilom bez fizičke aktivnosti, kao i lošim životnim navikama i zagađenošću okoline, kod mnogih ljudi se ova Ph vrednost menja i postaje kisela.
Himalajska so može se koristiti i za kupku, za ispiranje i inhaliranje. Slana kupka od himalajske soli posebno se preporučuje kod različitih kožnih oboljenja. Takodje se od nje prave i sapuni i lampe. Za ove lampe kažu da imaju dušu, one stvaraju mikroklimu koja je poput one uz planinski potok, odličan su izvor negativnih jona koji poboljšavaju kvalitet vazduha.


https://www.youtube.com/watch?v=4s0zu1N3Woc
https://www.youtube.com/watch?v=FrYcMSk2IEc

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.