Božićni kolači su bogati ukusima. Bez njih su zimski praznici nezamislivi. Miris cimeta, arancini, suvo groždje... Najpopularniji u svetu je talijanski Panettone.
Postoje mnoge legende o poreklu Panettonea, slatkog hleba koji se pravi tokom božićnih i novogodišnjih praznika u Italiji.
Svaki region u Italiji ima svoju tradiciju koja se tiče pripremanja božićnih kolača. Tako u Liguriji možete da jedete pandolce, u Toskani panforte, u Napulju struffoli. Međutim, od pedesetih godina prošlog veka najčešće se priprema panettone.
Kako objasniti činjenicu da se ova milanska poslastica priprema širom Italije? Činjenica je da je panettone postao produkt industrije i marketinga. O nastanku ove poslastice postoji nekoliko istorijskih činjenica i mnogo više legendi. Prvi put je napravljen u Milanu krajem 19. veka, i to sasvim slučajno. Izvesni pekar po imenu Toni zaljubio se u devojku Lučiju, koja je svakog dana dolazila kod njega da prodaje jaja. Toni je poželeo da joj kao poklon ispeče specijalni kolač s jajima, puterom i kandiranim voćem. Ali, ljubav je učinila da mu se ruke tresu i, kada je dodavao kvasac, nije video da je sipao celo pakovanje. Tako je nastao panettone, u prevodu – Tonijev hleb, a Toni i Lučija su se venčali i zaradili mnogo novca zahvaljujući novom izumu.
Međutim, to je samo legenda. Panettone se nikada nije pravio kod kuće, već su ga pripremali samo pekari i poslastičari, jer je to bio kolač koji je zahtevao profesionalne sposobnosti. Ali, prvobitno je bio ravan i ličio na jednu vrstu pite. Već tada se distribuirao širom cele Italije, pa čak i u inostranstvo. Bio je skup. Veliki preokret dogodio se 1919. godine, kada je Angelo Motta otvorio poslastičarnicu i stavio natpis o prodaji ovog kolača. Godine 1921. Motta je dobio briljantnu ideju: poboljšao je način pripreme i pečenja i stvorio kolač u obliku pečurke, kakav je poznat i danas. Učinio ga je dužim i užim.
Klasičan recept sadrži kvalitetno brašno, šećer, kandirano voće i suvo grožđe, žumanca i kvasac. Boja kolača trebalo bi da bude žuta. Zbog vremena koje je potrebno za pripremu, a to je tri dana, i sastojaka koji su potrebni, većina ljudi ga kupuje, jer, tradicionalno se pravi od startera za kiselo testo i diže se najmanje tri puta. Mnogo brže i jednostavnije se pravi nemački Stollen, koji je sličnih sastojaka, i možete ga sami napraviti, ovako https://www.coolinarika.com/preview/recept/1096685/
Tradicionalno, Italijani jedu krišku Panettonea za doručak, a može se poslužiti i sa šlagom.
Panettone se daje i kao božićni poklon, vrhunski proizvodjači imaju i predivna pakovanja, takodje se mogu kupiti u raznim veličinama, a osim tradicionalnog sa suvim groždjem i kandiranim voćem, danas ih ima i sa čokoladom, raznim kremovima... U Italiji postoje čuvene firme koje rade Panettone generacijama. Najpoznatija je "Loison".
Italijanski proizvodjači, fabrike i pekare, proizvedu 117 miliona panettone i pandoro kolača svakog Božića, što je u vrednosti 579 miliona eura. U Milanu se od 2013. godine održava manifestacija pod nazivom "Najbolji Panettone u Italiji."
Dok su Italijani emigrirali na sve strane sveta, sa sobom su donosili i panettone recepte i on se sada može kupiti svuda u svetu.
https://www.youtube.com/watch?v=h2PCpZouxF0
:(Još nema komentara