Pošto nemam nikoga na selu, najdraži poklon mi je kad dobijem domaće voće ili povrće, ili kao danas ovu zlatnu krišku od komšinice.
Specifičnog ukusa i mirisa, ova jednogodišnja zeljasta biljka stigla je iz Južne Amerike, gde je vekovima bila glavna namirnica u ishrani indijanskih starosedelaca.
Bundeva je veoma interesantna namirnica, spada u grupu biljaka koja se naziva voćno povrće, jer ima kvalitete i voća i povrća istovremeno. To je čini idealnom za kombinacije sa drugim vrstama voća i povrća. Od nje mogu da se pripremaju i slana i slatka jela. Može se jesti živa, dinstana, pečena, pržena, a na organizam izuzetno blagotvorno utiče i njen sok.
Zbog hranjivosti i lekovitosti, bundevu (Cucurbita pepo) mnogi zovu i “vojvođanska banana”.
Plod bundeve sadrži 90 odsto vode, ali i mnoštvo minerala i vitamina. Bogata je biljnim vlaknima, posebno pektinom, pa veoma povoljno deluje na organizam, a u njenom plodu gotovo da nema masnoća, zbog čega je idealna namirnica za sve koji žele da skinu višak kilograma.
Betakarotin, kojim bundeva obiluje, ima višestruko zaštitno delovanje na ljudski organizam. Bundeva je izuzetno bogata provitaminom A, koji je važan za dobar rad očiju.
I njeno uljevito seme izuzetno je zdravo, bogato selenom i provitaminom A. Od semenki se pravi karakteristično ulje, koje čuva sve korisne sastojke, a zbog specifičnog ukusa daje posebnu aromu jelima. Odlično je kao dodatak salatama i čorbama. Ulje je bogato omega 3 i omega 6 esencijalnim masnim kiselinama koje povećavaju energiju organizma, poboljšavaju zdravlje reproduktivnih organa i obezbeđuju lep izgled kože, kao i bolju funkciju centralnog nervnog sistema.
Bundeva odlično deluje na problematičnu kožu, posebno masnu sa miteserima, bubuljicama i aknama, tako da se stavlja u kreme i maske za lice.
Ja najviše volim pečenu bundevu, koju ovde zovemo peca, a tu su i divna čorbica i pita tikvanik.
:(Još nema komentara