Moj profil

Da se ne zaboravi

Što mora znati slavonska domaćica na svinjokolji

Živimo u vrijeme kad svi rade na tome da izumru, nestanu svi dobri običaji na selu. Jedan od njih je svakako i svinjokolja. A znate kako se kaže:Bolje da nestane selo nego običaji! Običaji se malo razlikuju od sela do sela, ali uglavnom je ovako nekad bilo , a sad su još uvijek samo u nekim obiteljima. Ovo je samo mali korak da očuvam običaje svoga kraja. Bazirat ću se više na tome  što slavonska domaćica  mora znati i odraditi taj dan kad je svinjokolja.

Svinjokolja u našem kraju, u srcu Slavonije, u Zlatnoj dolini tradicionalno se obavlja  krajem studenog i početkom prosinca. Vrijeme je bitno, treba biti hladno. Ovaj težak i zahtijevan posao treba se odraditi za danjeg svjetla.

Ranom zorom, oko 6- 7 sati, okupljaju se mesari , pomoćni radnici, žene koje pomažu u kuhinji ili crevarice koje rade vani. Uloga domaćice je veoma važna. Ona brine o svemu taj dan , posebno o jelu i piću svih koji taj dan kod nje rade.

Odmah ujutro dočeka" rabotu "sa kuhanom medenom rakijom i toplim čajem. To je prva kapljica za početak rada. Poslije pića muškarci rade vani: prije klanja svinje pripremaju vatru za kotlove za grijanje vode, korita za šurenje svinja,rasjecanje u polovice, pripremaju meso za kuhanje, melju meso za kobasice idr. Dok muški rade tzv.prljave poslove,domaćica priprema doručak. Između 10 i 11 sati poslužuje  domaću platu od prošlogodišnje svinjokolje i svakako pečenu jetricu s češnjakom uz hren.

Uz to se servira razna domaća kiselina: paprika, krastavci,cikla ili turšija.

Nakon doručka muški stavljaju kuhati meso u kotlove. Od toga će praviti krvavice , švargl, palentare...

Reže se slanina za čvarke. Najviše zamirišu gotovi , pečeni čvarci.

Drugi mesari obrađuju šunke i plećke, pripremaju meso za kobasice, kulenove seke i kulene.

Domaćica nudi rabotu kuhanim , crnim vinom sa klinčićima i crnom kavom.

Crevarice vrijedno peru crijeva i stavljaju u pac. Ugriju po potrebi ruke i pomažu sve što treba.

Domaćica priprema raznovrsnu večeru, koja bude oko 17 sati. Uz taj posao domaćica radi krofne.

Slijed večere je:svježa juha od svinjskih kosti s domaćim rezancima. Iza toga kuhano meso uz hren.

Najbolja je  kolinjska sarma. Svi je obožavaju.Jede se uz kruh i hren.

Iza sarme  slijede sve delicije  koje su napravili taj dan.

Pečene kobasice,krvavice, palentare , kare...Uz to se nudi kiselina , domaća , što domaćica ima, a uvijek se pripremi toga puno.

Na kraju večere stižu krofne s domaćim šljivovim pekmezom. Ponekad  domaćica dan prije napravi štruce s orasima ili makom .

 Domaćica servira večeru kad su muški sve završili vani. Iza večere domaćica  uz pomoć drugih žena opere sve  s čim su se služili tijekom dana,. Imaju puno vruće vode u kotlu.

Na kraju dana  sve se mora spremiti. Kobasice, kulenove seke , kuleni, krvavice spremaju u pušnicu.

Slanine i šunke se  sole i pripremaju za pac. Čvarci i mast spremaju na hladno.

Nekada je u već noćne sate  stigao ražanj.  Tajno su ga pod okriljem noći nosila djeca na ulazna vrata. Ražanj je bila grana sa manjim grančicama koje su bile očišćene i zašiljene. Na svaku grančicu domaćica bi zabola hranu: kruh, kobasice,krvavice, krofne... Na ražanj su stavili pismo za mesare. Bilo je smijeha kad se čitalo za večerom. Domaćica je ražanj odnijela na isto mjesto gdje ga je našla. Svi su se nasmijeli i najeli.

Šteta što tog običaja kod nas više nema.

Nadam se da sam vam barem malo prikazala što se još uvijek radi  na svinjokolji u mojoj obitelji i  obiteljima moje rodbine i naših prijatelja. Ove sve fotke su ovogodišnje  i nadam se da će se ovaj običaj i dalje očuvati na dobrobit nas svih.A domaćice ? One sve mogu i znaju.....

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.