Danas sam u šetnji ispred jednog dvorišta pronašla opale lešnike... Najava nove jeseni i leto na izmaku*
Još od antičkih vremena lešnik /Corylus avellana/ je smatran simbolom večnosti, mladosti i zdravlja. Leska ima veoma savitljive grane, koje su u praistorijsko doba korišćene za izradu oruđa i oružja. Od suštinskog značaja za seosku privredu, leska je vekovima posmatrana sa poštovanjem, a smatrana je čak i magičnim drvetom. Drvo leske se smatralo i najsigurnijom odbranom od zmija, zbog čega su ga pastiri često koristili za izradu štapova. Leska se u praistorijsko doba najpre pojavila u Maloj Azij, što je čini jednom od najstarijih biljaka koje se još uvek gaje. Evropom se raširila krajem poslednjeg ledenog doba, pre oko 10.000 godina, a profesionalno gajenje leske pojavljuje se u sredozemnom slivu krajem 19. veka. Leska je veoma prilagodljiv grm, neosetljiv na zimsku hladnoću, koji dobro uspeva u oblastima do 1.300 metara nadmorske visine i uspeva na različitim vrstama zemljišta.
Pored opšte poznatog ploda leske, lešnika, u prehrambenoj industriji koriste se i kora i list ove biljke, jer se iz njih dobija tanin. Plod lešnika ima široku primenu, kako u prehrambenoj i konditorskoj industriji, tako i u domaćinstvu. Jezgro lešnika koristi se kao osnovna sirovina za izradu kremova, a ima i izvanrednu aromu sa mirisom kakaa, pa je lešnik jednostavno neizbežan u čokoladama i drugim poslasticama. Može se konzumirati sirov, pečen ili osušen, a u ishrani se koristi i u manje poznatom obliku – puter od lešnika se smatra boljom alternativom putera od kikirikija, jer je mnogo hranljiviji. Samleveno jezgro lešnika se takođe koristi kao brašno u proizvodnji slatkih prehrambenih proizvoda. Lešnikovo ulje je još jedan oblik ove zdrave namirnice koji se koristi u ishrani.
Jezgro lešnika sadrži izuzetno veliki procenat visoko kvalitetnih, lako svarljivih materija. Bogat je proteinima i vitaminima B grupe, a posebno vitaminima B6 i B1, sadrži i vitamine A, E, K i F. Ne samo da lešnik, kao i svaka biljka, ne sadrži holesterol, on zapravo sadrži i materije koje smanjuju nivo holesterola u organizmu – Omega 3 i Omega 6 kiseline, koje održavaju vitalnost organizma, pa je njihov svakodnevni unos poželjan. Lešnici su takođe i izvor minerala – sadrže magnezijum, fosfor, cink, bakar, gvožđe i kalcijum. U cilju lečenja i prevencije žutice, upale pluća i niskog pritiska, pored konzumiranja jezgra lešnika, koriste se i cvetne rese sa leske, ali i kora i lišće leske iz kojih se dobija lekoviti tanin.
:(Još nema komentara